Dron lata w Instytucie

Pią, 18.12.2015

 

Miło nam poinformować, że Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń IGiPZ PAN wzbogacił się o bezzałogowy wielowirnikowy statek powietrzny (UAV) typu DJI Inspire 1 (więcej: http://www.dji.com/product/inspire-1).

Dron został zakupiony ze środków projektu Narodowego Centrum Nauki nr 2011/03/D/HS3/03631 pt. Młyny wodne w dorzeczu dolnej Wisły od początku XVIII do początku XXI wieku realizowanego w IGiPZ PAN w latach 2012-2017. Stanowi on mobilny rejestrator elementów kulturowych krajobrazu, przydatny podczas inwentaryzacji terenowej, zwłaszcza gdy dostęp do pozostałości po dawnych obiektach młyńskich i urządzeniach piętrzących wodę jest utrudniony.

DJI Inspire 1 to dron wyposażony m.in. w kamerę nagrywającą wideo w jakości UltraHD (4K) oraz gimbal stabilizujący obraz (przykładowy film: https://www.youtube.com/watch?v=I2cGgb1F7Pw). Oprócz tego kamera pozwala na wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 12 megapikseli. Maksymalny pułap lotu modelu Inspire 1 to ok. 4500 metrów, prędkość lotu dochodzi do 80 km/h, a maksymalny czas lotu wynosi ok. 18 minut.

W ramach realizacji zamówienia 2 osoby przeszły tygodniowe szkolenie teoretyczne i praktyczne z pilotażu VLOS (Visual Line of Sight), a następnie zdały teoretyczny i praktyczny egzamin państwowy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego na operatora UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator).

Wróć