Instytut
Deklaracja dostępności
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN zobowiązuje się zapewnić dostępność swoich stron internetowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN
- Data publikacji strony internetowej: 19 grudnia 2011 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 22 maja 2019 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska
- Data publikacji strony internetowej: 19 grudnia 2011 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 22 maja 2019 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Czasopismo „Geographia Polonica”
- Data publikacji strony internetowej: 12 kwietnia 2013 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 12 kwietnia 2013 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Czasopismo „Przegląd Geograficzny”
- Data publikacji strony internetowej: 16 września 2019 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 16 września 2019 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Czasopismo „Europa XXI”
- Data publikacji strony internetowej: 16 grudnia 2019 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 16 grudnia 2019 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
Commission on Local and Regional Development IGU
- Data publikacji strony internetowej: 6 lutego 2017 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 6 lutego 2017 r.
Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej:
IALE 2022 European Landscape Ecology Congress
- Data publikacji strony internetowej: 18 kwietnia 2020 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 18 kwietnia 2020 r.
Stan dostępności cyfrowej
Strony internetowe są częściowo zgodne z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności i wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Treści nieobjęte przepisami
- Strony internetowe mogą zawierać pliki pdf w postaci graficznej, do odczytu których należy użyć narzędzi OCR. Są to dokumenty, które nie są niezbędne do realizowania bieżących zadań jednostki ani korzystania z jej usług.
- Strony internetowe zawierają treści nieuaktualniane lub niepoddawane po dniu 23 września 2019 r. przebudowom i zmianom polegającym w szczególności na zmianie wyglądu lub struktury prezentowanych informacji albo na zmianie sposobu publikowania informacji.
- Strony internetowe zawierają dokumenty tekstowe i tekstowo-graficzne utworzone w programach przeznaczonych do tworzenia prezentacji lub arkuszy kalkulacyjnych, opublikowane przed dniem 23 września 2018 r.
Niezgodność z załącznikiem
- Niektóre elementy graficzne, w tym funkcjonujące jako linki lub mające jedynie charakter promocyjny i dekoracyjny, nie posiadają alternatywnych opisów w postaci etykiet tekstowych.
- Strony internetowe mogą zawierać kontekstowe odnośniki tekstowe bez jednoznacznej informacji o celu łącza bezpośrednio w nazwie.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji: 23 lutego 2021 r.
- Data ostatniego przeglądu deklaracji: 27 marca 2025 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiadają:
- Tomasz Sztajer: sztajer@twarda.pan.pl, tel. (22) 6978924
- Jacek Wolski: j.wolski@twarda.pan.pl, tel. (22) 6978902
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej stron internetowych lub ich elementów. Żądanie musi zawierać:
- imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej (numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której znajduje się niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis problemu i najwygodniejszy dla osoby zgłaszającej sposób jego rozwiązania.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności cyfrowej wskazanych elementów lub treści nie będzie możliwe, powinno nastąpić nie później, niż w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Jeśli zapewnienie dostępności cyfrowej będzie niemożliwe, przedstawiona zostanie propozycja alternatywnego sposobu dostępu do wskazanych elementów lub treści.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Osoba zgłaszająca żądanie ma prawo złożyć skargę na niedotrzymanie powyższych terminów, odmowę realizacji żądania lub przedstawioną propozycję alternatywnego sposobu dostępu. Skargę należy przesłać pocztą lub drogą elektroniczną do organu nadzorującego:
- Dyrektor ds. administracyjnych
- Adres: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN
ul. Twarda 51/55, 00-818 Warszawa - E-mail: igipzpan@twarda.pan.pl
- Telefon: (22) 6978841
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna i komunikacyjno-informacyjna
- Instytut zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem: poczty elektronicznej, przesyłania wiadomości tekstowych (SMS, MMS itp.), komunikatorów internetowych.
- W budynkach nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.
- W budynkach nie ma pętli indukcyjnych, systemów FM, IR, Bluetooth.
Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN, ul. Twarda 51/55, Warszawa
Dojazd
- autobusem lub tramwajem do przystanku Plac Starynkiewicza (ok. 400 m) lub Sienna (ok. 200 m),
- metrem do stacji ONZ (ok. 600 m),
- samochodem.
Przed wejściem głównym znajduje się parking miejski na samochody osobowe oraz dwa oznakowane miejsca postojowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.
Charakterystyka budynku
Do budynku prowadzą dwa wejścia:
Wejście główne od ulicy Twardej - nie jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
- Do budynku wchodzi się przez zewnętrzne drzwi otwierane ręcznie. Za nimi jest przestrzeń-wiatrołap i następne drzwi otwierane ręcznie, po uprzednim zasygnalizowaniu dzwonkiem (w budynku obowiązuje system kart wejściowych). Za drugimi drzwiami, po prawej stronie od wejścia prowadzą do portierni sześciostopniowe schody - bez podjazdu dla wózków.
- Na lewo od wejścia są dwie windy, którymi można wjechać na wszystkie piętra budynku. Obie windy dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiadają szerokie drzwi umożliwiające wjazd na wózku, poręcze wewnątrz na wysokości przystosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, oznaczenia na tablicy sterującej w alfabecie Braille’a. W budynku, przy wewnętrznej klatce schodowej są kolejne dwie windy w pełni komunikujące się ze wszystkimi kondygnacjami. Ich wyposażenie również spełnia normy wymagane dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz niewidomych i słabowidzących.
Wejście z tyłu budynku, za szlabanem, od strony parkingu jest dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku i osób niewidomych lub słabowidzących. Możliwy jest podjazd zaopatrzony w poręcze.
- Na poszczególnych piętrach w poziomych ciągach komunikacyjnych istnieje możliwość swobodnego przejazdu wózków inwalidzkich (brak schodów, progów czy barier uniemożliwiających swobodne poruszanie).
- Na przeciwko portierni, za szybem windowym usytuowana jest toaleta dla osób niepełnosprawnych (szerokie drzwi umożliwiające wjazd na wózku, wewnątrz możliwość swobodnego dostępu do urządzeń sanitarnych wyposażonych w uchwyty ułatwiające korzystanie z nich).
- Na terenie budynku można poruszać się z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma tłumacza języka migowego, ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. W razie konieczności skorzystania z pomocy tłumacza migowego, taką potrzebę należy zgłosić co najmniej 3 dni przed planowaną wizytą.
- W budynku nie zamontowano systemu znaczników TOTUPOINT, aby ułatwić dostęp osobom niewidomym i słabowidzącym. Nie ma planów tyflograficznych budynku z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. W budynku nie ma pętli indukcyjnych ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Powyższe niedogodności mogą zostać zniwelowane każdorazowo przez pracowników recepcji.
IGiPZ PAN siedziba Zakładu Zasobów Środowiska i Geozagrożeń (budynek wpisany do rejestru zabytków), ul. Kopernika 19, Toruń
Dojazd
- autobusem lub tramwajem do przystanku Plac Rapackiego (ok. 400 m),
- samochodem.
Charakterystyka budynku
- Wejście główne do recepcji wymaga pokonania jednego stopnia. Wejście główne otwiera się na szerokość 85 cm i po założeniu pochylni przez obsługę budynku, może być udostępnione osobie na wózku inwalidzkim. Przy lekkim wózku możliwe jest pokonanie stopnia z pomocą obsługi budynku. W budynku brak naprowadzenia dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Pracownicy obsługi budynku udzielają wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej ruchowo, niewidomej lub niedowidzącej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Wskazany jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.
- W budynku nie ma windy. Brak wejścia dla niepełnosprawnych ruchowo na piętra.
- W budynku nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do toalety wymaga pokonania 14 stopni i wąskiego korytarza w piwnicy.
- Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Najbliższe ogólnodostępne miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych znajdują się w dwóch lokalizacjach przy ul. Świętego Ducha około 100 m od budynku. W razie potrzeby pracownicy obsługi budynku udzielą informacji i pokierują na miejsca. Należy jednak uprzedzić, że z uwagi na położenie budynku w ścisłym zabytkowym centrum Torunia miejsca te często są zajęte.
- Na terenie budynku można poruszać się z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma tłumacza języka migowego ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line. W razie konieczności skorzystania z pomocy tłumacza migowego taką potrzebę należy zgłosić co najmniej 3 dni przed planowaną wizytą.
IGiPZ PAN siedziba Zakładu Badań Geośrodowiska (budynek wpisany do rejestru zabytków), ul. Św. Jana 22, Kraków
Dojazd
- autobusem lub tramwajem do przystanku Stary Kleparz (ok. 400 m),
- samochodem.
Charakterystyka budynku
- Wejście do budynku od strony ulicy św. Jana wymaga pokonania progu ok. 7 cm i przekroczenia podwyższenia o wysokości stopnia 7 cm. Wejście po otwarciu skrzydeł drzwiowych przez obsługę budynku może być udostępnione osobie na wózku inwalidzkim.
- W budynku brak naprowadzenia dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Pracownicy obsługi budynku udzielają wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej ruchowo, niewidomej lub niedowidzącej.
- W budynku nie ma windy. Brak wejścia dla niepełnosprawnych ruchowo na piętra.
- W budynku na parterze sąsiedniego skrzydła znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych.
- Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- Na terenie budynku można poruszać się z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma tłumacza języka migowego ani możliwości skorzystania z usługi tłumacza on-line.
IGiPZ PAN Stacja Badawcza w Szymbarku (budynek pod nadzorem konserwatora zabytków), Szymbark 430, Szymbark
Dojazd
- autobusem do przystanku Szymbark Most Kawiory (ok. 300 m),
- samochodem.
Charakterystyka budynku
- Wejście główne do budynku wymaga pokonania 4 stopni. W budynku brak naprowadzenia dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku nie ma pętli indukcyjnych oraz oznaczeń w alfabecie brajla, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Powyższe niedogodności mogą zostać zniwelowane każdorazowo przez pracowników w budynku.
- W budynku nie ma windy. Brak wejścia dla osób niepełnosprawnych ruchowo na piętro. Na parterze w poziomym ciągu komunikacyjnym istnieje możliwość swobodnego przejazdu wózków inwalidzkich (brak schodów, progów czy barier uniemożliwiających swobodne poruszanie).
- W budynku nie ma toalety dla niepełnosprawnych.
- Przed budynkiem nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- Na terenie budynku można poruszać się z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma tłumacza migowego ani możliwości skorzystania z usług tłumacza on-line.