IGiPZ PAN > Media

Instytut w mediach

Baranów godzi w wizję rozwoju kraju

Centralny Port Komunikacyjny zakłóci szanse na wyrównywanie dysproporcji regionalnych w Polsce.

O potrzebie i skutkach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego opowiada w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" prof. dr hab. Tomasz Komornicki (IGiPZ PAN).

Więcej...

Komentarz przedwyborczy - gdzie, jak i dlaczego?

Wybory wygrywa ten, kto popełnił mniej błędów.

O zbliżających się wyborach, geograficznym zróżnicowaniu elektoratów oraz szansach poszczególnych aktorów sceny politycznej opowiada prof. Mariusz Kowalski (IGiPZ PAN) w studiu Radia dla Ciebie.

Więcej...

Czy czeka nas katastrofa demograficzna?

Obecnie ubywa ludności na około 70 proc. obszarów kraju, a w 2050 roku to zjawisko będzie dotyczyło około 90 proc. powierzchni, więc nie tylko wsi, ale również w znacznym stopniu miast. W najbardziej optymistycznym scenariuszu będziemy potrzebowali około 1,5-2 milionów "rąk do pracy", a w pesymistycznym będzie brakowało nawet około 7 mln.

Przyczyny i skutki narastającej depopulacji tłumaczy prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN) w wywiadzie dla portalu Interia.

Więcej...

Syberyjskie torfowiska w cieniu zmian klimatu

O torfowiskach i lasach Syberii zrobiło się głośno, kiedy zaczęły je niszczyć katastrofalne pożary. Sytuacja jest wyjątkowa – płoną miliony hektarów tajgi oraz torfowisk. Ogień pojawia się także w północnej części Syberii w obszarach Arktyki.

O zmianach w obrębie torfowisk i ich wpływie na globalne ocieplenie opowiada dla portalu PAP - Nauka w Polsce dr hab. Michał Słowiński, prof. IGiPZ PAN.

Więcej...

Koszty chaosu przestrzennego to 84,3 mld zł rocznie

Są gminy, które zbankrutowałyby, gdyby miały zbudować drogi do wszystkich zabudowań, do których powinny. Według już istniejących planów mamy w Polsce tereny na miejsce dla... 200 mln ludzi.

Szczegółowo problem chaosu przestrzennego omówił prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN) podczas otwarcia Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Więcej...