Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN został utworzony w 1953 r. (początkowo jako Instytut Geografii PAN). Jest ważnym ośrodkiem badań w dziedzinie geografii społeczno-ekonomicznej, geografii fizycznej i przestrzennego zagospodarowania w Polsce. Przy Instytucie działa Centralna Biblioteka Geografii i Ochrony Środowiska, będąca jedną z największych tego typu placówek na świecie (więcej...)

Kategoria A+ (dyscyplina: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna)

Kategoria A (dyscyplina: nauki o Ziemi i środowisku)

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu na Stypendystę w ramach projektu badawczego NCN OPUS

Z przyjemnością informujemy, że konkurs na Stypendystę w ramach projektu badawczego NCN Opus pt „Biskupie drzewa. Historia środowiskowa Puszczy Białej” (numer 2021/43/B/HS3/02636) wygrał Pan mgr Albert Byrski.

Pięć ofert na stanowisko Stypendysty w ramach projektu NCN SONATA BIS

Z przyjemnością przedstawiamy pięć ofert na stanowisko Stypendysty w ramach projeku NCN SONATA BIS.

Więcej...

Łączymy się w głębokim żalu


     Łączymy się w głębokim żalu z całą społecznością Uniwersytetu Warszawskiego z powodu okrutnej zbrodni, do której doszło na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i bliskich zmarłej w wyniku brutalnego ataku Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to niewyobrażalna tragedia, która dotknęła całą społeczność uczelni i skłoniła nas wszystkich do głębokiej refleksji nad atakami przemocy w przestrzeni akademickiej.

Zespół Dyrekcji oraz
Pracownicy Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN
 

Oferta pracy na stanowisku asystenta

Ogłoszenie dotyczące oferty pracy na stanowisku asystenta.

Więcej...

V Wodny Okrągły Stół

W dniu 26 marca we Wrocławiu odbył się V Wodny Okrągły Stół pt. Zarządzanie Ryzykiem Powodzi (w ramach Open Eyes Economy Summit). Prof. Tomasz Komornicki z IGiPZ PAN był jednym uczestników panelu II dotyczącego ograniczenia wielkości i skutków powodzi w kontekście planowania przestrzennego. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia.

Sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi"

Informujemy, że sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi. Przeszłość kluczem do przyszłości" zaplanowana w dniu 25 marca 2025 r. w ramach Polskiego Kongresu Klimatycznego odbędzie się w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego (Rakowiecka 4). Mimo zmiany lokalizacji niezmiennie jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. Mirosław Błaszkiewicz z IGiPZ PAN, który przedstawi referat pt. „Postglacjalne zmiany klimatu”. Więcej o sesji paleoklimatycznej wraz linkiem do rejestracji (liczba miejsc jest ograniczona): https://www.pgi.gov.pl/docman-tree-all/kalendarium/kal-25/10890-info-20-03-kongres-sesja-kongres-klimatyczny/file.html

Polski Kongres Klimatyczny 2025

W dniach 25-26 marca 2025 r. odbędzie się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Summit. W ramach Kongresu, pod merytorycznym patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego, zorganizowana zostanie sesja panelowa "Zmiany klimatu w historii Ziemi". Jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. Mirosław Błaszkiewicz z IGiPZ PAN, który przedstawi referat pt. „Postglacjalne zmiany klimatu”. Więcej o sesji paleoklimatycznej: https://www.polskikongresklimatyczny.pl/s1