IGiPZ PAN > Media

Instytut w mediach

Jak odróżnić stary bieszczadzki las od lasu porolnego?

Kiedy chodzimy po lasach w Bieszczadach, często nie zdajemy sobie sprawy, że jeszcze 80 lat temu mogło być w tym miejscu pole uprawne. Czasem, kiedy idzie się przez las porolny, widać pozostałości miedz i tarasów, na których dawniej uprawiano rolę.

O swoich badaniach starych lasów, możliwościach ich identyfikacji w terenie i wykorzystaniu w tym celu niemieckich zdjęć lotniczych z 1944 r. opowiada mgr Zofia Jabs-Sobocińska (IGiPZ PAN) dla serwisu PAP Nauka w Polsce.

Więcej...

Regiony – wewnętrzna siła państwa?

Gdzie leży siła sprawcza regionów i jak ją wzmocnić? Jak władze lokalne mogą porozumieć się z władzą regionalną? Jakich kompetencji potrzebują regiony? Czy centralizacja władzy jest dobrą odpowiedzią na polskie potrzeby?

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na te tematy w ramach podcastu Głosu Kongresu Obywatelskiego, którego gościem jest prof. Tomasz Komornicki (IGiPZ PAN).

Więcej...

Czy model Polski dla 60 mln mieszkańców jest wciąż realny?

Wielowątkowa i bardzo ciekawa rozmowa o demograficzno-geograficznej przyszłości Polski. Zapraszamy do wysłuchania podkastu Instytutu Pokolenia, którego gościem jest prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN).

Więcej...

Zagadka kamieni młyńskich w średniowiecznych kościołach

W Polsce i Niemczech w mury około 140 kościołów, głównie gotyckich, wbudowano kamienie młyńskie. Czy były tylko "wizytówką" fundatorów świątyń? A może miały głębsze, symboliczne znaczenie?

Na te i wiele innych pytań szuka odpowiedzi dr Dariusz Brykała (IGiPZ PAN) wraz z powołanym przez siebie interdyscyplinarnym zespołem naukowców. Zapraszamy do lektury sprawozdania z dotychczasowych badań zamieszczonego na portalu "Nauka w Polsce".

Więcej...

Terytorialne zróżnicowania i efekty polityki spójności w Polsce (2015-2021)

Potrzebna jest bardziej aktywna polityka państwa i samorządów wojewódzkich w alokacji strumieni finansowania oraz wyraźna hierarchizacja celów inwestycyjnych pod względem geograficznym (terytorialnym).

To jedna z konkluzji raportu "Terytorialne zróżnicowania i efekty polityki spójności w Polsce (2015-2021)" autorstwa prof. Przemysława Śleszyńskiego (IGiPZ PAN), o którym więcej informacji można znaleźć na portalu Serwis Samorządowy PAP.

Więcej...