IGiPZ PAN > Media

Instytut w mediach

Pamięć kamieni, czyli o pochodzeniu i sakralizacji kamieni młyńskich w ścianach kościołów

Pomorze Środkowe i wschodnie Niemcy są unikatem na skalę światową. Jest to jedyny na świecie obszar z tak dużą ilością jednolitych czasowo kościołów z wmurowanymi kamieniami młyńskimi.

O domniemanych przyczynach tego stanu rzeczy, w tym średniowiecznej koncepcji tzw. młyna eucharystycznego, opowiada dr Dariusz Brykała (IGiPZ PAN) w materiale filmowym TVP3 Szczecin (od 19 do 24 minuty). Ponadto zapraszamy do lektury wywiadu poświęconego temu fascynującemu zagadnieniu.

Więcej...

Samorząd lokalny wobec przemian w woj. lubelskim

W Polsce obserwujemy teraz 3 ważne procesy demograficzne. Po pierwsze depopulacja. Mamy koncentrację zwłaszcza w tych największych aglomeracjach, tych najbardziej atrakcyjnych. Mamy wreszcie wewnętrzną relokację tych aglomeracji.

O telepracy jako szansie dla miast, skracaniu łańcuchów dostaw i wzroście presji migracyjnej na obszary pozamiejskie opowiada prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN) w ramach Forum Samorządowego w Lublinie zorganizowanego przy okazji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (od 33 min.).

Więcej...

Historia środowiska, czyli o pasji odkrywania

W najbliższą niedzielę (19.09.2021) o godzinie 12:00 dr Tomasz Związek z Zakładu Geoekologii i Klimatologii (IGiPZ PAN) będzie opowiadał w audycji "Patronautyka" w Radiu 357 o tym, czym właściwie jest historia środowiska i dlaczego jest to tak pasjonująca przygoda badawcza.

Mowa będzie o białych plamach na mapach, lesie, przygodach archiwalnych i istotnej potrzebie posiadania dobrego automatu do kawy w instytucie naukowym. Całość audycji będzie można odsłuchać na stronie Radia 357.

Więcej...

6 mln Polaków żyje w regionach poważnie opóźnionych rozwojowo

Środkowe Pomorze, obszar graniczący z Kaliningradem i wiele regionów we wschodniej Polsce – te miejsca po tzw. szoku transformacyjnym w latach 90. albo jeszcze wpływu zaborów nigdy nie wydźwignęły się z kryzysu

O obszarach problemowych, deglomeracji i policentryzacji, złych podziałach administracyjnych oraz telepracy w przyszłości opowiada prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN) w wywiadzie dla serwisu 300Gospodarka. 

Więcej...

Organizacja przestrzenna w Polskim Ładzie jest niedowartościowana

Pomimo pozytywnych w sumie spostrzeżeń, generalnie jednak w Polskim Ładzie przestrzeń i walory płynące z właściwej organizacji przestrzennej są niedowartościowane, czy nawet zmarginalizowane.

O plusach i minusach Polskiego Ładu w kontekście zagospodarowania przestrzennego i rozwoju regionalnego kraju opowiada prof. Przemysław Śleszyński (IGiPZ PAN) w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP. 

Więcej...