Zespół Systemów Informacji Geograficznej i Kartografii

Stanowisko naziemnego skaningu laserowego w IGiPZ PAN

Sob, 26.10.2013

 

Z wielką radością informujemy, że Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN stał się posiadaczem stanowiska naziemnego skaningu laserowego wraz z wyposażeniem dodatkowym do archiwizacji i przetwarzania danych.

Sercem stanowiska jest instrument główny, czyli impulsowy, naziemny skaner laserowy dalekiego zasięgu - Riegl VZ-4000. Unikalną cechą tego urządzenia jest zasięg do 4 km, ale przede wszystkim możliwość rejestracji intensywności kolejnych odbić poszczególnych sygnałów dla każdego punktu z chmury. Jest to technologia niespotykana w jakichkolwiek innych urządzeniach TLS (Terrestrial Laser Scanning) na świecie i stosowana do tej pory wyłącznie w skaningu lotniczym ALS (Airborne Laser Scanning). W przypadku skanerów Riegla serii VZ kolejne echa są interpretowane poprzez metodę detekcji tzw. pełnej fali (full waveform detection), która polega na cyfrowym próbkowaniu całej krzywej fali powracającej do detektora i niosącej ze sobą informacje o odbiciu od wielu obiektów. Z lotniczego LIDAR-u zaimplementowano także zaawansowaną analizę poszczególnych stref MTA (Multiple Time Around). Z satysfakcją pragniemy odnotować, że nasze urządzenie jest pierwszym i zarazem jedynym egzemplarzem tego modelu skanera w Polsce (według stanu na październik 2013 r.).

Kolejnym elementem stanowiska, służącym do bardzo precyzyjnej (centymetrowej na gruncie) i powtarzalnej lokalizacji skanera, szczególnie ważnej podczas badań monitoringowych, są dwa zestawy GPS firmy Trimble, realizujące pomiar w czasie rzeczywistym (Real Time Kinematic). W ich skład wchodzą odbiorniki R4 i rejestratory TSC3 wraz z akcesoriami. Taka konfiguracja zapewnia zarówno osobną pracę obu kompletów w zasięgu krajowej sieci stacji referencyjnych ASG-Eupos, jak i poza granicami Polski, czyli bez dostępu do serwisu poprawek powierzchniowych. W tej drugiej sytuacji pierwszy odbiornik pracuje jako baza (lokalna stacja referencyjna), a drugi jako odbiornik ruchomy (tzw. rover).

Pełną niezależność stanowiska od cywilizacji, nawet podczas wielodniowych badań ekspedycyjnych, zapewniają dodatkowe akcesoria, w tym m.in. notebook Dell, przenośne dyski twarde i agregat prądotwórczy Honda 20i.

Uzupełnieniem stanowiska terenowego są m.in. stacje robocze Dell i serwer plików NAS (do archiwizowania surowych danych). Stacje wyposażono w specjalistyczne oprogramowanie w wersjach sieciowych, służące do zaawansowanego przetwarzania chmur punków (RiscanPro z dodatkowymi modułami firmy Riegl, LP360 Advanced firmy QCoherent, pakiet Cyclone firmy Leica) oraz dalszych analiz geoprzestrzennych (ArcGIS Advanced firmy ESRI z rozszerzeniami).

W ramach otrzymanej dotacji zorganizowano także tygodniowe warsztaty z naziemnego skaningu laserowego i pomiarów GPS RTK.

Osobą odpowiedzialną za projekt, a zarazem koordynatorem wszystkich prac nad jego realizacją, jest dr Jacek Wolski. Współautorami wniosku są Koleżanki i Koledzy z IGiPZ PAN, w tym członkowie  Zespołu Systemów Informacji Geograficznej i Kartografii: prof. Jerzy Solon i mgr Andrzej Affek (Zakład Geoekologii i Klimatologii w Warszawie), dr Halina Kaczmarek i dr Sebastian Tyszkowski (Zakład Zasobów Środowiska i Geozagrożeń w Toruniu), dr Paweł Pokop (Zakład Badań Geośrodowiska w Krakowie) oraz dr Witold Bochenek i mgr Małgorzata Kijowska (Stacja Naukowo-Badawcza w Szymbarku). 

Wróć