IGiPZ PAN > Zakład Badań Geośrodowiska > Stacje terenowe > Szymbark > Ośrodek wypoczynkowy, Stacja Szymbark, IGiPZ PAN

Zakład Badań Geośrodowiska

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY W SZYMBARKU


Charakterystyka

Ośrodek położony jest w Beskidzie Niskim w dolinie rzeki Ropy i funkcjonuje przy Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Na ogrodzonym terenie o powierzchni 5 ha znajduje się naturalny park leśny oraz kilka zabudowań, wśród których wyróżnia się modrzewiowy dworek z XIX wieku, niedawno wyremontowany.

"Dworek"

Ośrodek dysponuje 60 miejscami noclegowymi w pokojach 1-4 osobowych oraz pełnym zapleczem gastronomicznym. Dwa oddzielne, ogrzewane budynki z dużą świetlicą i przestronną jadalnią umożliwiają przyjmowanie na wypoczynek przez cały rok zarówno uczestników indywidualnych, jak i różnorodne grupy zorganizowane (konferencje, plenery, zloty turystyczne, kolonie, zimowiska, zielone szkoły, przyjęcia okolicznościowe).

"Pawilon"

Infrastrukturę ośrodka uzupełniają: duży parking samochodowy, boisko do gry w piłkę siatkową i koszykówkę, miejsce na ognisko oraz wiekowa Lipa Groblewskich, magiczne właściwości której wychwalał niegdyś sam Jan Kochanowski. Nienasyconym czytelnikom prasy porannej sprawi radość pobliski, czynny do nocy sklep spożywczy. Obżartuchy mogą skorzystać od razu ze środków położonej przez ścianę apteki, a w przypadkach większych zatruć z pomocy lekarskiej sąsiedniego ośrodka zdrowia.

Jadalnia w budynku "Pawilon"

Górzyste otoczenie Szymbarku charakteryzuje się łagodnym klimatem górskim, a spacerując licznymi ścieżkami lub wędrując po okolicznych szlakach turystycznych zwiedzimy ciekawe, unikalne w skali kraju obiekty zabytkowe i krajoznawcze. Powtarzające się w okolicy nazwy związane z ropą wskazują, że znajdujemy się na jednym z karpackich terenów jej obfitego występowania, co więcej chlubiącego się światowymi początkami przemysłu naftowego, zapoczątkowanego światłem lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza. Przeszłość społeczna tego regionu Beskidu Niskiego związana jest także z pasterską kulturą łemkowską i drewnianym budownictwem sakralnym w postaci uroczych cerkiewek. Podjęta pod Gorlicami przez wojska austriacko-niemieckie w dniu 2 maja 1915 r. wielka ofensywa wojenna kosztowała na samym początku życie ponad 20 tysięcy żołnierzy. Krótko po krwawej bitwie (a jeszcze w okresie wojny) wojskowa administracja austriacka wybudowała na terenie zmagań kilkaset wielonarodowych cmentarzy o zróżnicowanej architekturze, tworzących dzisiaj unikalną pamiątkę. Z tymi i innymi aspektami przeszłości tej ziemi pozwalają zapoznać się skanseny i muzea, zlokalizowane w Szymbarku, Gorlicach, Libuszy, Bieczu i Bóbrce.

Krajobraz otoczenia ośrodka wypoczynkowego w Szymbarku

Zaspokajanie potrzeb duchowych należy połączyć z czynnym wypoczynkiem, co na terenach położonych w promieniu 20 km od ośrodka nie sprawi nam trudności. Pływacy przez cały rok mogą korzystać z nowoczesnej, oddanej niedawno do użytku w Gorlicach krytej pływalni, a latem z przestrzeni zbiornika wodnego Klimkówka, nad brzegami którego zlokalizowano przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. W pobliskim Regietowie znajduje się stadnina koni huculskich, które brały udział w filmie "Ogniem i mieczem". Mogą tu wierzchem lub bryczką jeżdzić starcy, kobiety i dzieci, a zimą organizowane są atrakcyjne kuligi. Narciarze i deskarze mają do dyspozycji kilka wyciągów na Magurze Małastowskiej z leśną trasą zjazdową i oświetlonym stokiem, a prawdziwi mężczyżni trasy biegowe w Banicy i Nowicy. Odwiedzanie w porze letniej tych zagubionych za siedmioma górami i lasami wiosek pozwala wyżyć się także rowerzystom, czemu sprzyja gęsta sieć górskich dróg i dróżek. W okresie wiosennych roztopów (kwiecień najlepszy!) lub po obfitych opadach letnich kajakarze pływają Zdynią i Ropą (odcinek z Łosia do Biecza należy pokonać przy zdobywaniu Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK), a ekstremaliści legendarną Sękówką Ogniem.

Zbiornik wodny "Klimkówka"

Dojazd

Dojazd do Szymbarku samochodem nie przedstawia trudności, jako że wieś ciągnie się przez kilka kilometrów wzdłuż historycznej Drogi Karpackiej, posiadającej obecnie status drogi krajowej o numerze 28. Przebiega ona u podnóża Beskidów jako równoległa do drogi nr 4 (Kraków-Lwów) i jest naszą główną południową arterią, łączącą miasta od Zatoru do Przemyśla przez: Wadowice, Maków Podhalański, Jordanów, Mszanę Dolną, Limanową, Nowy Sącz, Grybów, Gorlice, Biecz, Jasło, Krosno i Sanok. Obie arterie wielokrotnie połączone są ze sobą południkowo innymi drogami. Ogólnie mówiąc ze Śląska trzeba jechać do Szymbarku przez Kraków i Nowy Sącz, a z Warszawy przez Kielce i Tarnów.

Położona pomiędzy Grybowem a Gorlicami, a dokładnie między Ropą i Ropicą Polską wieś posiada dodatkowe nazwy od niegdysiejszych przysiółków. My musimy szukać nazwy Bystra, która pojawia się na drogowskazie obok znaku drogowego ośrodka zdrowia. Wówczas należy skręcić w prawo, jadąc z Gorlic, lub w lewo, jadąc z Grybowa, przejechać przez most na rzece Ropie i po 300 metrach wjechać w bramę Ośrodka (tę otwartą, drugą z kolei), położonego po prawej stronie drogi do Bystrej.

Wymienionymi drogami kursują także lokalne i dalekobieżne autobusy PKS oraz przewoźników prywatnych. Koleją dalekobieżną dojeżdżamy do stacji Stróże, skąd zabiorą nas lokalne busy, regularnie kursujące na trasie Gorlice - Nowy Sącz.

Mapka dojazdu

Cennik

Cena noclegu: 35 zł/osoba

Kontakt

Małgorzata Kijowska-Strugała - kierownik Stacji
tel./faks (48-18) 35-13-170